ETPC potępia Polskę za zakaz aborcji
Europejscy sędziowie potępili w czwartek Polskę za naruszenie „prawa do poszanowania życia prywatnego”. Młodej kobiecie nie pozwolono na aborcję pomimo „szansy na płód”.

ETPC jest sądem międzynarodowym odpowiedzialnym za naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
AFP
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w czwartek potępił Polskę za „naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego” po tym, jak „młodej kobiecie uniemożliwiono aborcję ze względu na obecność wad płodu”.
Młoda kobieta była w ciąży z wrodzonym zespołem Downa. Zdecydowała się na aborcję zgodnie z polskim prawem z 1993 r. zezwalającym na aborcję, gdy ciąża zagrażała życiu kobiety. było wynikiem gwałtu lub stosunku płciowego.
Jednak w 2020 roku polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu poronienia jest niezgodna z konstytucją. Jego decyzja weszła w życie z dniem 27 stycznia 2021 r.
Młoda kobieta miała dokonać aborcji następnego dnia, 28 stycznia 2021 r., w szpitalu w Warszawie. Jej wizyta została odwołana przez firmę i ostatecznie wyjechała za granicę, aby dokonać aborcji.
Szkoda moralna i materialna
ETPC w swoim wyroku podkreślił, że procedura wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego była „skażona poważnymi nieprawidłowościami” i że w związku z tym jurysdykcja ta nie jest „organem spełniającym wymogi prawa”.
Co więcej, decyzja o aborcji młodej kobiety została podjęta i wszczęta przed wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, którego uchylenie „pozbawiło zainteresowaną osobę odpowiednich gwarancji chroniących przed spontanicznością” – zauważa ETPC.
Europejscy sędziowie większością dwóch do pięciu potępili Polskę za naruszenie „prawa do poszanowania życia prywatnego”, gwarantowanego przez art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sędziowie węgierscy i polscy wydali zdanie odrębne. Polce nakazano zapłacić 15 000 euro za „szkodę moralną” i 1004 euro za „szkodę materialną”.
ETPC z siedzibą w Strasburgu jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w 46 krajach, które ratyfikowały jej tekst.
Kraje te, w tym Francja i wszyscy członkowie Unii Europejskiej, są zjednoczeni w ramach międzynarodowej organizacji zwanej Radą Europy w Strasburgu.
AFP
Czy znalazłeś błąd? Zgłoś to nam.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu