Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny powrócą na Księżyc, korzystając z francuskiego instrumentu do pomiaru księżycowego gazu radonowego

Chiny powrócą na Księżyc, korzystając z francuskiego instrumentu do pomiaru księżycowego gazu radonowego

Dziesięć lat temu Chiny stały się trzecim krajem, który delikatnie umieścił łazik na gwieździe księżycowej. Od tego czasu dwukrotnie powtórzył ten wyczyn i przygotowuje się do uruchomienia swojej czwartej misji we współpracy z Francją.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Podniesienie chińskiej flagi z sondy Chang'e-5 na Księżycu, 3 grudnia 2020 r. (ilustracja).  (Chińska Krajowa Administracja Kosmiczna/Biuletyn/MAXPPP)

Misja Chang’E-6 ma wystartować w maju 2024 r. na pokładzie rakiety Długi Marsz, kierując się w stronę niewidocznej strony Księżyca. Od czasu lądowania Chang’e-3 14 grudnia 2013 r. Chiny zbudowały stację kosmiczną, wysłały robota na Marsa i jako pierwszy kraj umieściły sondę na niewidocznej stronie Księżyca.

Celem Chang’E-6 jest po raz pierwszy sprowadzenie próbek skał z tego niewidzialnego regionu Ziemi, ale także zbadanie niezwykle delikatnej atmosfery otaczającej naszego satelitę. Pracę tę powierzono narzędziu o nazwie Dornazaprojektowany przez Instytut Badań Astrofizyki i Planetologii w Tuluzie (IRAP).

DORN będzie odpowiedzialny za pomiary obecności radioaktywnego radonu. „To gaz wytwarzany w skałach wewnątrz Księżyca– precyzuje Pierre-Yves Meslin, planetolog w IRAP, który przebywa obecnie w Chinach, aby przygotować się do tej misji. Pewna ilość tego gazu wytwarzanego w skorupie Księżyca będzie w stanie dotrzeć do powierzchni i być może migrować z cieplejszych do zimniejszych regionów, szczególnie do poziomu regionów polarnych, gdzie może zostać uwięziony w wyniku ochłodzenia i uformowany w lody”.

„To trochę jak gaz znakujący, który pozwoli nam zrozumieć transport innych gazów i innych lotnych substancji w środowisku księżycowym”.

Pierre-Yves Meslin, planetolog w IRAP

Informacje we Francji

DORN będzie miał dwa dni na dokonanie pomiarów na Księżycu, co pomoże lepiej zrozumieć dynamikę słabej lokalnej atmosfery. Następnie główna chińska misja wystartuje ponownie, aby wysłać cenny ładunek próbek na Ziemię. Następny cel Chin: wysłanie ludzi na Księżyc do 2030 roku i zbudowanie bazy księżycowej.

READ  JWST reinterpretuje Filary Stworzenia