Oczekuje się, że kwota ta wzrośnie do około 30 miliardów euro [4% du PIB] W 2024 roku budżet wojskowy Polski zaostrzy apetyt producentów broni. Do długiej listy sprzętu, o który prosiła Warszawa w ostatnich miesiącach, niewątpliwie będziemy musieli dodać zakup dodatkowych samolotów bojowych.
W maju ubiegłego roku Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Sił Zbrojnych gen. Ireniusz Nowak oszacował, że Polska potrzebuje rozmieścić 160 samolotów bojowych, aby uporać się z kontekstem bezpieczeństwa.
„Z naszych analiz wynika, że przy obecnym poziomie zagrożenia Polska powinna dysponować 10 eskadrami [de chasse]Lub 160 samolotów. 48 myśliwców bombardujących F-16 i F-35A [32 commandés] F/A-50 [48 attendus] Uformuj osiem eskadr. Polska Agencja Informacyjna zacytowała wypowiedź generała Nowaka: „Są więc dwie eskadry, które chcielibyśmy w przyszłości stworzyć i wyposażyć”.
Oczywiste jest, że chodzi o pozyskanie dodatkowych 32 samolotów, biorąc pod uwagę, że MiG-29 Fulcrum [et dont quelques exemplaires ont été cédés à l’Ukraine] Su-22 „Monter” znajdujący się obecnie w służbie nie jest częścią równania.
To potencjalne nabycie 32 nowych samolotów myśliwskich [aucun programme n’a encore été officiellement lancé, ndlr] Jest na celowniku konsorcjum Eurofighter, które pod przywództwem Leonarda skorzystało ostatnio z pokazów lotniczych w Radomiu [sud-est de la Pologne] Aby promować EF-2000/Typhoon. Południowokoreański KAI współpracuje również z KF-21 Boramae, będącym obecnie w fazie rozwoju.
Ale to amerykański Boeing może wyciągnąć kasztany z ognia za pomocą F-15EX [ou Eagle II]. Tym samym 7 września na zorganizowanej w Kielcach wystawie broni MSPO 23 dał do zrozumienia, że jego nowym samolotem myśliwskim interesuje się Ministerstwo Obrony Narodowej;
„Zainteresowanie Polski F-15EX podkreśla jej zaangażowanie w gotowość i skuteczność swoich sił zbrojnych” – powiedział w komunikacie prasowym Tim Flood, dyrektor handlowy Boeinga na Europę i Amerykę. Oprócz cech samolotu, którymi nie omieszkał pochwalić, wspomniał o „solidnym planie przemysłowym, który będzie wspierał realizację celu Polski, jakim jest rozwój niezależnych zdolności obronnych”.
„F-15EX to najbardziej zaawansowany myśliwiec na świecie o niezrównanych możliwościach, śmiercionośności i przeżywalności. Stanowi idealne rozwiązanie zaspokajające potrzeby Polski w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział w tej samej prasie Rob Novotny, dyrektor ds. rozwoju komercyjnego programu F-15 Dodał: „Dzięki lepszej interoperacyjności z siłami USA i NATO, potencjałowi rozwoju technologicznego i ekonomicznej żywotności przekraczającej 20 000 godzin, Polska może oczekiwać, że F-15EX zwycięży w obecnych i przyszłych środowiskach zagrożeń”.
Ponieważ jednak Warszawa nie rozpoczęła jeszcze procedur zakupu dodatkowych samolotów myśliwskich, Novotny nie chciał podawać szczegółów oferty złożonej przez Boeinga. „Nie ma negocjacji kontraktowych, są jedynie rozmowy z Siłami Powietrznymi RP” – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas MSPO 2023.
Dla przypomnienia najnowszych osiągnięć F-15 [qui a « fêté » ses cinquante ans en juillet 2022]Eagle II jest wyposażony w dwa nowe silniki F110-GE-129, sterowanie typu fly-by-wire i radar z aktywną anteną [AESA] APG-82(V)1, czujnik IRST, zestaw broni elektronicznej EPAWSS [Eagle Passive/Active Warning Survivability]z komputera misji ADCP-II [Advanced Display Core Processor-II]-Cyfrowy kokpit. Jest to jedyny amerykański samolot, który może wystrzelić do 12 rakiet powietrze-powietrze, a docelowo będzie mógł przenosić 22 rakiety.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce