Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Epidemia choroby legionistów w południowej Polsce budzi niepokój – EURACTIV.com

Epidemia choroby legionistów w południowej Polsce budzi niepokój – EURACTIV.com

Epidemię legionellozy wywołują bakterie z rodzaju LegionellaOdbyło się ono 17 sierpnia w Rzeszowie, stolicy województwa podkarpackiego w Polsce i strategicznym punkcie dla NATO.

Legioneloza, czyli choroba legionistów, to schorzenie, którym nie można zarazić się poprzez kontakt z drugim człowiekiem. Według większości źródeł nie da się jej opanować poprzez spożycie zanieczyszczonej wody: można się zarazić jedynie wdychając aerozol powstały w wyniku rozpryskiwania się wody zatrutej bakteriami, na przykład podczas brania prysznica.

Tak było najprawdopodobniej w przypadku epidemii w Rzeszowie: badania wykazały, że woda w wodociągach miejskich była skażona bakterią tego gatunku. Legionella. Chociaż miasto potwierdziło, że źródłem infekcji może być woda z kranu, źródło bakterii nie zostało jeszcze zidentyfikowane.

W ostatni weekend (25-26 sierpnia) rzeszowska sieć wodociągowa została zdezynfekowana poprzez wprowadzenie 20-krotności standardowej ilości chloru. Miejski Zakład Zasobów Wodnych przeprowadza tę procedurę raz w roku, tym razem jednak proces musiał zostać przyspieszony.

W czasie dwutygodniowej epidemii zmarło już co najmniej 11 osób, a 144 zostały zakażone (według poniedziałkowych danych). Większość ofiar to osoby starsze.

Co ciekawe, polskie media podają, że w sąsiednich województwach małopolskim, wielkopolskim i lubelskim wykryto pojedyncze przypadki legionellozy.

Zdaniem polskiego Ministerstwa Zdrowia choroba jest wprawdzie zaraźliwa, ale nie jest zaraźliwa.

Czyn wywrotowy?

Legioneloza powoduje ciężkie zapalenie płuc. Towarzyszą jej typowe objawy grypopodobne i zaburzenia trawienne, takie jak wymioty i biegunka.

Chociaż Rzeszów jest jednym z najważniejszych strategicznie i najlepiej chronionych miast NATO w Europie (jest także węzłem zachodniego uzbrojenia zmierzającego w stronę Ukrainy), Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonuje przeglądu przypadku wybuchu, aby ustalić, czy była to dywersja, czy też akt sabotaż. .

Ze wstępnych ustaleń, jakie w weekend przekazały polskie media, wynika, że ​​nie ma oznak zaangażowania osób trzecich w sytuację zagrażającą życiu.

READ  Wdrażanie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: Sprawozdanie Sekretarza Generalnego

Jednakże dochodzenie trwa nadal, podobnie jak poszukiwanie źródła skażonej wody.