Stany Zjednoczone zatwierdziły w poniedziałek duży kontrakt zbrojeniowy z Polską, sojusznikiem Waszyngtonu i głównym zwolennikiem Ukrainy w jej wojnie z Rosją.
Przedmiotem sprzedaży, o którą Warszawa zabiegała w zeszłym roku, aby zastąpić starzejącą się radziecką flotę samolotów, jest 96 śmigłowców szturmowych Apache zbudowanych przez Boeinga. Jego kwota sięga 12 miliardów dolarów. Sprzedaż „zwiększy zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie niezawodnych sił do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO” – napisał Departament Stanu USA, zatwierdzając sprzedaż i powiadamiając Kongres.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska służyła jako baza logistyczna dla armii amerykańskiej, która zaopatrywała armię ukraińską w duże ilości broni. Sprzedaż przybliża USA do Polski, a stosunki uległy pogorszeniu. Administracja Bidena szczególnie sprzeciwiała się konserwatywnemu stanowisku rządu Warszawy w sprawie praw osób LGBT+ i wolności prasy.
Wyścig zbrojeń
Sprzedaż potwierdza także chęć Polski do wzmocnienia swojej armii. W styczniu Warszawa ogłosiła, że chce w tym roku przeznaczyć na obronność 4% swojego PKB.
Od tego czasu kraj zwielokrotnił umowy na zaopatrzenie się w sprzęt i planuje podwoić liczebność swojej armii. Warszawa kupiła nawet czołgi Abrams czy amerykańskie wyrzutnie rakiet Himars. „Nie wszystkie kraje mają takie czołgi. „Polska jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który dysponuje najbardziej zaawansowaną wersją czołgów Abrams” – powiedział polski minister obrony Mariusz Błaszczak.
W ostatnich tygodniach na polskiej granicy wzrasta napięcie. Szczególnie Polska uważała, że Białoruś pozwoliła milicji Wagnera wkroczyć na swoje terytorium. Kraj stwierdził, że dwa białoruskie helikoptery naruszyły jego przestrzeń powietrzną i w związku z tym wzmacnia swoje siły zbrojne na wschodniej granicy.
Jakie klucze należy modyfikować w złożonym środowisku?
Jak sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej? Jak radzisz sobie w niestabilnym środowisku gospodarczym i politycznym? Jak najlepiej wykorzystać możliwości innowacyjne w każdym sektorze? Na co dzień wspieramy naszych abonentów, dostarczając im klucze umożliwiające przystosowanie się do złożonego środowiska poprzez nasze odszyfrowania, opracowania, kroniki, recenzje czasopism międzynarodowych i artykuły redakcyjne.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE