Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Ukraina rozstrzygają spór o pomnik zbrodni wołyńskiej

Polska i Ukraina rozstrzygają spór o pomnik zbrodni wołyńskiej

Była to jedna z najbardziej traumatycznych stron w najnowszej historii Polski i nadal zatruwała stosunki polsko-ukraińskie przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Masakra na Wołyniu, czystka etniczna przeprowadzona przez bojowników UPA w latach 1943-1944, pochłonęła życie blisko stu tysięcy obywateli polskich. Setki wsi zostało wymazanych z mapy na ziemiach Wołynia i Galicji Wschodniej, które w międzyczasie należały do ​​Polski i zostały zagarnięte przez ukraińskich nacjonalistów.

Perspektywa kalendarza, 80mi Rocznica kulminacji masakry 11 lipca zbiegła się z otwarciem we wtorek szczytu NATO w Wilnie, na którym dyskutowano kwestię zbliżenia Ukrainy z sojuszem, którego Polska była jednym z najgorętszych orędowników . Centrum dyskusji. Z tego powodu w Warszawie populistyczne nacjonalistyczne siły Prawa i Sprawiedliwości (PiS) uważały, aby nie ożywić tej kwestii pamięci, która wciąż jest bardzo drażliwa dla części opinii publicznej.

W niedzielę, 9 lipca, polski prezydent Andrzej Duda i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski uczestniczyli w ekumenicznym nabożeństwie żałobnym w katedrze łuckiej, pięćdziesiąt kilometrów od polskiej granicy na północno-zachodniej Ukrainie. Na koniec ceremonii, na dziedzińcu, dwaj przywódcy objęli się. „Dzisiaj wspólnie oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia [Volhynie]— napisał prezydent Ukrainy w oświadczeniu. Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi. » Nie ma więc żądania przebaczenia ani przeprosin. Polska skrajna prawica zlekceważyła jej żądania.

„Bardzo dobrze, że prezydent Duda zdecydował się podjąć inicjatywę w duchu pojednaniakomentuje historyk Rafał Wnuk z Polskiej Akademii Nauk. Atmosfera debaty publicznej jest napięta od tygodni i można spodziewać się prób wykorzystania rocznicy. » Ale, jak zauważa historyk, choć wiele ważnych kwestii pozostaje nierozwiązanych, rzeź na Wołyniu była historyczną przeszkodą w polityce historycznej obu krajów, w szczególności do upadku komunizmu. Ważne w Polsce i Związku Radzieckim.

Kult Bandery

Jeśli z naukowego punktu widzenia wydaje się, że wszystkie wydarzenia zostały już rzucone, to historiografia polska i ukraińska zachowują istotne różnice. Na podstawie uchwały Sejmu RP z 2016 r. Większość polskich historyków kwalifikuje masakrę jako „ludobójstwo”. Termin odrzucony przez stronę ukraińską, zaprzecza również liczbie lakh ofiar. Wielu ukraińskich historyków mówi również o „wojnie polsko-ukraińskiej”, aby zakwalifikować wydarzenia i rozwinąć postać. „symetryczny” Według szacunków starcia i akcje odwetowe Armii Krajowej kosztują od dwóch do dziesięciu tysięcy ludzi. Kontrowersje budziła wreszcie międzywojenna polityka władz polskich, jawnie dyskryminująca mniejszość ukraińską.

READ  USA zezwoliły na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców szturmowych Apache

Powinieneś przeczytać 35,4% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.