Instytucje UE od pewnego czasu bezprawnie ingerują w sprawy państw członkowskich, a były polski minister spraw zagranicznych i eurodeputowany Witold Waszczykowski jako niedawny przykład podaje presję prezydenta Francji Emmanuela Macrona na przyjęcie reformy emerytalnej.
Protesty i gwałtowne starcia z policją wybuchły we Francji w zeszły czwartek (16 marca) po tym, jak rząd Macrona zbojkotował parlament w celu uchwalenia jego kontrowersyjnej reformy emerytalnej.
Protesty trwały przez cały weekend i chociaż rząd ledwie przetrwał poniedziałkowe wotum nieufności, wielu, w tym w Polsce, kwestionuje teraz legitymację rządu.
„Chodzi o sprawy wewnętrzne Francji, ale moim zdaniem protesty we Francji są uzasadnione, ponieważ to, co obecnie obserwujemy, to atak na demokratyczny proces decyzyjny” – powiedział. Waszczykowski powiedział EURACTIV Polska.
Dalej, „Na szczeblu europejskim obserwujemy „tworzenie prawa Timmermansa”, Odniósł się do krytyki Fransa Timmermansa dotyczącej reformy sądownictwa partii PiS, której Waszczykowski jest członkiem od dojścia do władzy w 2015 roku.
Pan Timmermans, obecnie komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, był wówczas komisarzem ds. prawodawstwa za czasów Jeana-Claude’a Junckera.
Co do PiS-u p. Timmermans zaliczył bezprawną ingerencję instytucji unijnych w sprawy wewnętrzne państw członkowskich. Według partii rządzącej pokazuje to, że Bruksela stopniowo naciska na pozbawianie rządów narodowych ich uprawnień.
Decyzja Macrona o podniesieniu wieku emerytalnego „Na podstawie obliczeń teoretycznych”, Opinia ludzi nie jest brana pod uwagę i „nie podlega konsultacjom społecznym”, on dodał.
Komisja, z którą skontaktował się EURACTIV, nie skomentowała raportu Waszczykowskiego ani sytuacji we Francji.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział w poniedziałek (20 marca) Radiu Polska, że napięta sytuacja we Francji była powodem odwołania planowanego spotkania szefów MSZ Francji i Polski w Paryżu.
„Gdy sytuacja się uspokoi, wrócimy do konsultacji międzyresortowych” – zapowiedział. — powiedział polski minister spraw zagranicznych.
Polska chce kontynuować dialog w ramach Trójkąta Weimarskiego, który łączy Polskę, Niemcy i Francję. „To jest teraz główna forma dla przyszłości Europy, a także wsparcia dla Ukrainy”, Wskazał również.
Dodał jednak, że ze względu na sytuację we Francji niektóre kwestie mogą zostać przełożone.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE