Założona w 1819 roku w Wiedniu austriacka Grupa Wienerberger, która jest notowana na giełdzie, ogłosiła zamiar przejęcia całej działalności firmy Terreal, głównego francuskiego producenta płytek ceramicznych. Dotyczy to jej działalności w Niemczech, Hiszpanii, USA, Francji i we Włoszech. Ta operacja Wienerbergera, która powinna zakończyć się w 2023 roku, nie będzie dotyczyć obiektów Terreal w Austrii, Polsce i na Węgrzech, które pozostaną w rękach dotychczasowych akcjonariuszy. Lider rynku cegieł elewacyjnych we Włoszech, Terreal to przede wszystkim producent płytek ceramicznych wagi ciężkiej, specjalność, w której zajmuje pierwsze miejsce w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a drugie we Francji.
Terreal jest również liderem we Francji na rynkach metalowych elementów dachowych oraz energii słonecznej dla domów jednorodzinnych. Firma, której dyrektorem generalnym jest Laurent Moussi, rozwija swoją działalność w czterech sektorach: pokrycia dachowe, energia słoneczna, konstrukcja i dekoracja elewacji. Jej obroty osiągnęły 626 mln euro w 2021 r., zatrudniając 3300 pracowników, i oczekuje się, że osiągną 740 mln euro w roku podatkowym 2022.
Ze swojej strony Wienerberger, który określa się jako jeden z największych na świecie dostawców inteligentnych rozwiązań do przegród budowlanych i infrastruktury, w szczególności pretenduje do tytułu wiodącego na świecie producenta cegieł i lidera rynku płytek ceramicznych w Europie. Austriacka grupa gra już na inną skalę niż Terreal, ponieważ w 2021 roku osiągnęła sprzedaż na poziomie 4 miliardów euro, zatrudniając 16 619 pracowników, rozproszonych w 204 fabrykach zlokalizowanych w 29 krajach.
Działka o powierzchni 300 000 metrów kwadratowych w Charente, w Roumazières-Loubert
Chociaż Terreal ma swoją siedzibę w Suresnes pod Paryżem, a grupa ma swoje siedziby także w Burgundii czy Oksytanii, wiele zawdzięcza Nowej Akwitanii, skąd pochodzi duża część jej korzeni. W tym regionie Grupa Terreal ma swój największy zakład przemysłowy w Roumazières-Loubert (Charente), który jest niewątpliwie jednym z największych w swojej kategorii w Europie, o powierzchni 300 000 metrów kwadratowych, z czego 100 000 metrów kwadratowych to podłogi! Zakład Roumazières-Loubert zatrudnia ponad 400 osób, produkuje rocznie 430 000 ton płytek ceramicznych i innych wyrobów z gliny oraz wydobywa ponad 500 000 ton gliny rocznie z kamieniołomu oddalonego o około dziesięć kilometrów.
Presja na ceny energii i dekarbonizacja
W 2020 r. firma Terreal uruchomiła ogromny program oszczędności energii o nazwie Titan, stanowiący inwestycję w wysokości 6,5 mln euro. Z pomocą regionu Nowa Akwitania powinien zostać wdrożony w latach 2021-2025 w celu zmniejszenia zużycia pieców grupy, optymalizacji działania suszarni, odzyskiwania i wykorzystania ciepła odpadowego. Kluczowe manewry, które są częścią transmisji energii Terreala. Ruch, który wydaje się być mocno dotknięty wybuchem kryzysu energetycznego.
„W czasach, gdy niepokoją nas bezprecedensowe wyzwania związane z rosnącymi cenami energii oraz najpilniejsze potrzeby dekarbonizacji naszego przemysłu i naszego budownictwa, połączenie sił z firmą Wienerberger pozwoli nam przyspieszyć realizację aktualnej mapy drogowej. Dzięki wymianie najlepszych praktyk, inwestycje, innowacje i cyfryzacja” – wyjaśnia Laurent Musy w oświadczeniu Dziennikarz przedstawiający operację.
logiczne połączenie
Przed podkreśleniem znaczenia integracji między tymi dwiema grupami.
„Wienerberger to ciesząca się dużą renomą europejska firma z dużym doświadczeniem w sektorze płytek ceramicznych i cegieł na całym świecie. Z pewnością skorzysta na integracji naszego śladu przemysłowego oraz dodaniu marek, aktywów i możliwości Terreal / Creaton, szczególnie we Francji i Niemczech, w zakresie dachów spadzistych i energii słonecznej.
Wienerberger ma ambitny projekt przemysłowy i handlowy, który gwarantuje zrównoważony rozwój naszej działalności. Nasi odnoszący sukcesy austriaccy, polscy i węgierscy koledzy będą nadal kontrolowani przez naszych dotychczasowych akcjonariuszy. Będziemy nadal wspierać ich w okresie przejściowym” – wyjaśnia dyrektor generalny Terreal.
Neutralność klimatyczna: obiecująca perspektywa dla firmy Wienerberger
Pomimo trudności, z jakimi boryka się obecnie Europa w zakresie energii, Heimo Scioc, dyrektor generalny firmy Wienerberger, jest przytłaczającym optymistą.
„Odnowienie starych zasobów budowlanych w Europie jest istotnym krokiem w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dla firmy Wienerberger ten obszar biznesowy ma ogromny potencjał wzrostu, który można wykorzystać w nadchodzących latach, szczególnie w sektorze pokryć dachowych, w tym rozwiązań do zarządzania energią słoneczną i wodą. Przejęcie spowoduje, że Terreal zamierza podwoić naszą sprzedaż dachów. Zwiększając ją do 75 milionów metrów kwadratowych, będzie to ważny krok w realizacji naszej strategii wzrostu tworzącej wartość” – wyjaśnia Heimo Scheuch.
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 225 000 ton rocznie
Zanim zakończył swoją analizę, projektując tę zbieżność, skupił się na transformacji środowiska.
„Dzięki naszemu skupieniu się na zrównoważonym rozwoju, innowacyjnych rozwiązaniach i cyfrowych modelach biznesowych, instalacja naszych rozwiązań zmniejszy emisję CO2 o 225 000 ton rocznie. Ponadto osiągniemy trwałe synergie, łącząc nasze zakłady produkcyjne i technologie oraz poszerzając naszą ofertę produktów w dziedzinie dachów spadzistych, Łącznie z akcesoriami i izolacją.
Tworząc pierwszego w Europie prawdziwego eksperta w dziedzinie dachów spadzistych, który integruje rozwiązania dachowe słoneczne, wodne i inne, Wienerberger buduje solidną platformę do dalszego rozwoju” – mówi szef austriackiej grupy.
Finalizacja transakcji wymaga jeszcze konsultacji z Komisją Społeczno-Ekonomiczną Terreal (CSE) oraz zatwierdzenia przez organy ds. konkurencji. Terreal management potwierdza, że do momentu uzyskania zgody urzędów antymonopolowych, grupa będzie nadal prowadziła swoją działalność w zupełnie odrębny sposób.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy