Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejczycy zgadzają się co do czapki

Europejczycy zgadzają się co do czapki

Siódme od czerwca posiedzenie Europejskiej Rady Ministrów Energii zakończyło się sukcesem. W poniedziałek 19 grudnia podpisano porozumienie w sprawie ograniczenia hurtowych cen gazu.

Ustalono ją na 180 euro/MWh, poziom osiągnięty tego lata po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu przez Nord Stream. Mechanizm jest bardzo złożony i zależy od dwóch warunków. Zostanie wdrożony, gdy ta cena hurtowa, notowana na indeksie Rotterdam TTF, który jest punktem odniesienia, zostanie przekroczona przez trzy kolejne dni i będzie wyższa o co najmniej 35 euro od średniej międzynarodowej ceny gazu. skroplony gaz ziemny (LNG).

„To małe porozumienie, mające na celu przede wszystkim przedstawienie polityczne, jak embargo na rosyjską ropę, ale bez wątpienia przyniesie niewielki skutek” – powiedział. Potwierdza dobry znawca branży. Rozwój indeksu TTF, poniedziałek, 19 grudnia, wynosi około 110 € / MWh.

Europejczycy są podzieleni

Dyskusje były długie i trudne. Komisja początkowo zaproponowała kontrakty ograniczające, gdy przekroczą one 275 euro/MWh przez dwa kolejne tygodnie, czego wcześniej nie robiono.

Ze swojej strony Niemcy, Austria i Holandia sprzeciwiły się jakimkolwiek środkom ograniczającym dostawy gazu w imię bezpieczeństwa dostaw. Oczywiście dla nich lepiej zapłacić więcej za gaz, niż ryzykować, że nic nie będzie. „Nikt w Niemczech nie jest przeciwny niskim cenom gazu, ale wiemy, że musimy bardzo uważać, aby lekarstwo nie było gorsze od choroby”. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wyjaśnił tuż przed spotkaniem.

Dwanaście krajów, w tym Belgia, Francja, Grecja i Polska, zażądało wprowadzenia pułapu poniżej 200 euro/MWh. Zwyciężyli. Ma to zabezpieczyć się przed nagłym wzrostem cen w przypadku napięć międzynarodowych.

Niemcy otrzymują gwarancje

Ostatecznie tylko Węgry z 27 państw członkowskich głosowały przeciwko umowie. Holandia i Austria wstrzymały się od głosu. Z kolei Niemcy głosowały za nim, uznając, że dano mu wystarczające gwarancje, takie jak wymóg automatycznego wyłączania w przypadku nieoczekiwanych zakłóceń.

READ  Polska: Europejskie przywództwo strategiczne zostanie uzurpowane

W ostatnich tygodniach mnożyły się już komunikaty ostrzegawcze o zagrożeniach niedoborami gazu w Europie na zimę 2023-2024, mimo dążenia UE do ograniczenia zużycia o co najmniej 15% począwszy od tego roku.

Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) w przyszłym roku może zabraknąć 27 mld m3 gazu, co odpowiada 6,5% europejskiego zapotrzebowania, jeśli Rosja całkowicie wstrzyma dostawy, a import LNG z Chin powróci do poziomów z 2021 roku.

Ze swojej strony Rosja określiła jako„Gorszący” Ten dach. „To naruszenie rynkowego procesu kształtowania cen”.— powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie powiedział jednak, jak Rosja zamierza zareagować na tę nową regułę.