Opublikowany w:
W Polsce ośrodki zakwaterowania dla uchodźców ukraińskich będą pobierane od marca 2023 r. Według polskiego rządu jest to rozwiązanie oszczędzające pieniądze, podczas gdy kraj boryka się z wieloma trudnościami gospodarczymi i od początku roku przyjął ponad milion uchodźców wojna na Ukrainie. Jednak to nowe prawo nie przemawia do organizacji pomagających uchodźcom.
Z naszym korespondentem w Warszawie, Marcin Chabal
Pobieranie 40 złotych dziennie, czyli mniej więcej 10 euro, za łóżko w sali gimnastycznej, często oddzielonej od innych zwykłą zasłoną, zdaniem wielu stowarzyszeń pomagających uchodźcom jest niemoralne. według nich,”Jest to niezbędna pomoc humanitarna, która musi pozostać bezpłatnaNadal dotyczy około 80 000 Ukraińców w Polsce.
Aby również posłuchać: Polska: po ośmiu miesiącach tam, skuteczna integracja ukraińskich uchodźców
Wobec dużej liczby uchodźców na ulicach
Ale od marca uchodźca, który przebywa w schronisku dłużej niż cztery miesiące, będzie musiał płacić czynsz. Tak głosował polski parlament we wtorek, 13 grudnia. Rozwiązanie, które ma przyspieszyć proces integracji Ukraińców: np. będą musieli znaleźć pracę, żeby opłacić czynsz.
Aby również posłuchać: Dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce
Stowarzyszenia obawiają się jednak, że część uchodźców nie będzie mogła znaleźć pracy. Wielu cierpi na depresję, stres pourazowy lub po prostu nie ma jak dojechać do pracy, ponieważ centra są często oddalone od transportu publicznego o wiele kilometrów. Prawo nie przewiduje nic dla tych, którzy nie mogą płacić czynszu. Istnieje obawa, że wielu z nich trafi na ulice.
► Przeczytaj także: Polska: W obliczu napływu ukraińskich uchodźców nauczyciele demonstrują w Warszawie
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce