Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sztuczna inteligencja to nowy silnik badań naukowych

Sztuczna inteligencja to nowy silnik badań naukowych

Czy następną Nagrodą Nobla będzie sztuczna inteligencja (AI), maszyna, która połknąwszy całą wiedzę świata, znajdzie nowy lek na raka, fizyczną teorię wykraczającą poza fizykę kwantową, czy też zademonstruje nierozwiązane matematyczne domysły ? Jeszcze nas tam nie ma, ale sztuczna inteligencja wdziera się z dużą prędkością do laboratoriów, aby ulepszać narzędzia, przyspieszać obliczenia, proponować owocne hipotezy itp.

Na początku października chiński zespół poprawił się liczebnie dziesięciokrotnie Rozdzielczość mikrografów optycznych w biologii, zaostrzone klipsy. Kolejny przykład wybuchów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W maju pojawił się zespół z Facebooka Wyjaśnienie teorii matematycznych przez sztuczną inteligencję. W następnym miesiącu Google przedstawił konkurs Program, który rozwiązał jedną trzecią z 200 problemów naukowych stopień naukowy z matematyki, fizyki, ekonomii, biologii… W tym samym miesiącu francusko-niemiecki zespół przydzielił AI zadanie kontrolować obiekt kwantowy Z dobrze dozowanymi mikrofalami, aby zachować ich właściwości tak długo, jak to możliwe (sukces teoretyczny do przetestowania empirycznie).

A także w naszym teczce: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Sztuczna inteligencja: wiele twarzy głębokiego uczenia się

Tego lata ponownie mówiono o najbardziej znanej naukowej sztucznej inteligencji, AlphaFold, wprowadzonej w 2021 r. przez DeepMind, spółkę zależną Google. Algorytm przewidujący kształt 3D białek na podstawie ich wzoru chemicznego, Dodano 1 milion konfiguracji do referencyjnej bazy danychktóry zawiera „tylko” 200 000 eksperymentalnie zdefiniowanych struktur.

Rosnące ilości danych

Z każdym dniem rośnie lista zastosowań sztucznej inteligencji we wszystkich dziedzinach nauki. „Rozprzestrzenia się wszędzie! W 2016 roku baza danych zastosowań sztucznej inteligencji w fizyce cząstek elementarnych zawierała około dziesięciu artykułów, teraz rośnie o dziesięć miesięcznie.współautor David Russo z Irène-Joliot-Curie Two Infinite Physics Laboratory, Orsay, zauważa, w 2022 r., do książki Sztuczna inteligencja dla fizyki wysokich energii (Naukowiec, nie przetłumaczony). Sztuczna inteligencja nie znalazła bozonu Higgsa w 2012 roku, ale z pewnością pomoże w kolejnych odkryciach. Ponieważ, napędzany coraz większą ilością danych do przetworzenia, będzie używany wszędzie do sortowania kolizji, symulacji do porównywania teorii i eksperymentu, a nawet do kontrolowania ścieżek w akceleratorze cząstek.

READ  Cdiscount sprzedaje wszystko, odsłaniając w piątek rano 7 nowych perełek 💎

Masz 84,4% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.