Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po zwycięstwie Meloniego Włochy, Węgry i Polska oś w UE?

Po zwycięstwie Meloniego Włochy, Węgry i Polska oś w UE?

z sukcesem Gruzja MeloneyWłochy mogłyby prowadzić ultrakonserwatywny front w Europie z Węgrami i Polską, ale taki sojusz wkrótce miałby swoje granice, zwłaszcza w kwestii ukraińskiej i stosunku do Moskwy.

Znak ostrzegawczy, premier Węgier Wiktor Orbán Po niedzielnych wyborach parlamentarnych jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki jako pierwszy pochwalił zwycięstwo postfaszystowskiego przywódcy Włoch.

Węgry i Polska „zadowolone z tych wyborów”

„Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przyjaciół, którzy podzielają wspólną wizję i podejście do Europy” – wykrzyknął Budapeszt, podczas gdy Warszawa okrzyknęła „ogromne zwycięstwo” włoskiej skrajnej prawicy.

Rzeczywiście, „Węgry i Polska są zadowolone z tych wyborów”, podsumowuje Yordan Boshilov, dyrektor bułgarskiego think tanku Sofia Security Forum. Zwycięstwo skrajnej prawicy w jednym Kraje założycielskie Unii Europejskiej Budapeszt i Warszawa, które są w konflikcie z Brukselą w kwestiach praworządności, muszą złagodzić swoją izolację.

„Zwycięstwo Meloni zmniejszy presję na ich własne kraje w UE i utoruje drogę jednolitemu frontowi” – ​​powiedział Yordan Boschilov.

„Europejska prawica staje się silniejsza”

Po silnym Powstanie skrajnej prawicy w Szwecji Zwycięstwo Giorgii Meloni we wrześniowych wyborach parlamentarnych w kraju będącym trzecią co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej dodaje skrzydeł ultrakonserwatystom.

Rzym, Budapeszt i Warszawa są bardzo zbliżone w kwestiach społecznych, przyłączając się do ich antyislamskiego, antyimigracyjnego, antyaborcyjnego i anty-LGBT stanowiska.

„Europejska prawica się umacnia… pokonamy komunistów, lewicę i lobby LGBT – wszystkich, którzy niszczą naszą cywilizację” – powiedział w poniedziałek na Twitterze polski wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Unijne „spojlery, korki”

Wszystkie trzy kraje widzą siebie w swojej koncepcji chrześcijańskiej, białej Europy, składającej się z suwerennych narodów. „Węgry i Polska to kraje, które chcą się zmienić Europa Od wewnątrz tego nie ukrywają. Jeszcze im się nie udało, ale niewątpliwie będzie próba stworzenia osi Rzym/Budapeszt/Warszawa – mówi Tara Varma, dyrektor paryskiego biura ECFR (Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych).

READ  Polska kupi 300 wyrzutni rakietowych K239 „Chunmoo” od południowokoreańskiego Hanwha

Według niej te trzy kraje, które nie mają zamiaru opuścić UE, „ustanowiły kompletny kontrprzykład. Brexit Jednak „spoilery i korki” UE mogą być. „Jeden krok do przodu, dwa kroki do tyłu, mogą uniemożliwić Unii postęp, a jednocześnie nadal korzystać z finansowania społecznego”.

Ukraina i sankcje

Ale front „wartości” jest zagrożony szybkim rozłamem w palącej kwestii Wojna na Ukrainie oraz polityka UE wobec Moskwy. „W pewnym momencie Meloni będzie musiał wybierać między Polską a Węgrami” – podsumowuje Tara Varma.

Włoski urzędnik, Moskwa, wyraźnie zademonstrował proukraińskie stanowisko na rzecz europejskich sankcji przeciwko atlantykowi. Stanowisko zbieżne z Warszawą, ale dalekie od stanowiska Viktora Orbana, który w ostatnich latach nawiązał bliskie związki z prezydentem Rosji. Władimir PutinI bardzo krytycznie, a nawet sprzeciwiając się europejskim sankcjom wobec Moskwy.

Jego sojusznicy uważają, że dominująca w prawicowej koalicji partia Fratelli d’Italia nie zmieni stanowiska wobec Ukrainy, mimo jego sojuszników Silvio Berlusconiego i Matteo Salviniego.

Meloni „dobrze obeznany z problemami Włochów”

– Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, z tego, co wiemy, Giorgia Meloni opowiada się za sankcjami wobec Rosji, a Fratelli d’Italia jest bliżej polskiego BIS niż węgierskiego Fideszu – ocenia węgierski analityk Patrik Sicherle. Według Martina Kuensa z German Marshall Fund, Giorgia Meloni „wysłała właściwe wiadomości o Ukrainie”, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych, gdzie Włochy są kluczowym partnerem w NATO.

Ze swojej strony Giorgia Meloni „jest w interesie utrzymywania dobrych stosunków z Brukselą i unikania frontalnego konfliktu”, analizuje Paolo Modugno, profesor cywilizacji włoskiej w Sciences Po Paris. „Dobrze zdaje sobie sprawę z problemów Włochów, ich niepokoju o inflację i sytuację gospodarczą. Jego pilną potrzebą jest stawienie czoła kryzysowi, a nie podejmowanie ideologicznej przygody” – uważa.

Dla wszystkich analityków mianowanie suwerennych ministrów, zwłaszcza finansów i spraw zagranicznych, będzie kluczowym wskaźnikiem podejścia, jakie Gruzja Meloni chce przyjąć w Europie.

READ  Dziesiątki ptaków zdechły w Polsce po zjedzeniu ukraińskiego zboża?