Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje G7 zobowiązują się do stopniowego zaprzestania importu rosyjskiej ropy

Kraje G7 zobowiązują się do stopniowego zaprzestania importu rosyjskiej ropy

Po ponad dwóch miesiącach milczenia Iran twierdzi, że jest przeciwko wojnie na Ukrainie

Kraj nie potępił jeszcze rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Iran ostatecznie wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie, pragnąc politycznego rozwiązania konfliktu.

Wypowiedź szefa dyplomacji Hosseina Amira Abdollahiana podczas wspólnej konferencji prasowej w Teheranie ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau. W sobotę wieczorem pan Rao rozpoczął wizytę na zaproszenie strony irańskiej, pierwszą od 2014 roku. Jego kraj udziela Ukrainie pomocy wojskowej.

„Jesteśmy przeciw wojnie na Ukrainie, tak jak jesteśmy przeciw wojnie w Jemenie, Afganistanie, Syrii, Iraku czy jakiejkolwiek części świata”Irański minister powiedział na wspólnej konferencji prasowej.

Uważamy, że rozwiązanie na Ukrainie jest polityczne i że negocjacje polityczne między Rosją a Ukrainą powinny doprowadzić do zakończenia wojny.

Planowane jest podpisanie podpisu polskiego ministra spraw zagranicznych i jego irańskiego odpowiednika podczas jego wizyty „Porozumienie o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i mediów”powiedział irański minister.

Ale ta wizyta ma też wymiar symboliczny. Według polskich gazet pan Rao złożył hołd w niedzielę w Teheranie Dla tych, którzy cierpią z powodu wojny Na Ukrainie, gdzie odwiedził cmentarz, na którym pochowano wielu jego rodaków, deportowanych do Związku Radzieckiego na początku II wojny światowej.

Po porozumieniu ze Związkiem Radzieckim deportowani zostali zwolnieni, a następnie w 1942 r. schronili się w Iranie. „Pamiętajcie przeszłość, nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy dzisiaj cierpią z powodu okropności wojny”powiedział pan Rao, powołując się na polską prasę.

READ  Unia Europejska odrzuca wyniki węgierskich konsultacji w sprawie sankcji wobec Rosji - EURACTIV.com