Trzeba pilnie pomyśleć o odbudowie Ukrainy, zabezpieczeniu jej na wielkim rynku Unii Europejskiej i krok po kroku przygotowując się do jej akcesji w przyszłości. W połączeniu z ocenami technicznymi mającymi na celu naprawienie szkód spowodowanych bombardowaniem sił Władimira Putina, przyszłość Ukrainy może być europejska i wzmocniona w taki sam sposób, w jaki plan Marshalla umożliwił odrodzenie Europy Zachodniej.
czytać dokument Opublikowany przez kolegów Timofey Milovanov, ekonomistów z Centrum Badań Polityki Gospodarczej (CEPR), wsparcie Ukrainy byłoby skuteczne, gdyby Unia Europejska znalazła się w centrum uwagi, a kraj był chroniony przed ingerencją Rosji. Przypisuje mu się sukces Planu Marshalla. Jednak projekty odbudowy rozpoczęły się zbyt późno, niepotrzebnie przedłużając kryzys społeczny i zdrowotny wywołany konfliktem zbrojnym z hitlerowskimi Niemcami. Ekonomiści CEPR szacują koszt odbudowy na 200-500 miliardów dolarów. Dla porównania zjednoczenie Niemiec kosztowało około 2 biliony dolarów.
W 1990 r. oba kraje, Ukraina i Polska, były podobne pod względem dochodu na mieszkańca. W 2022 r. Polska była trzykrotnie wyższa od sąsiada.
Ale to nie jest najważniejsze. Jak widać na przykładzie Polski, kluczowe znaczenie ma powiązanie państwa ze zintegrowanym i spójnym podmiotem gospodarczym. W 1990 r. oba kraje, Ukraina i Polska, były podobne pod względem dochodu na mieszkańca. W 2022 r. Polska będzie trzykrotnie wyższa od sąsiada, w szczególności dzięki rozwojowi handlu i inwestycjom z Unii Europejskiej. Jego integracja z Unią Europejską zwiększyła zaufanie inwestorów. W ciągu trzydziestu lat Polska otrzymała z Brukseli ponad 160 miliardów pomocy.
Według ekonomistów CEPR polski „sukces” może się powtórzyć na Ukrainie. Aby to osiągnąć, kraj musi zbliżyć swoje standardy polityczne i finansowe do standardów Unii Europejskiej i zlikwidować ostatnią spuściznę imperium sowieckiego, w szczególności ograniczenia w dziedzinie pracy. Ukraina ma swoje początki. Posiada wysoki poziom wykształcenia (czyli kraj, który wydaje więcej na dziecko), renomowaną branżę IT oraz najnowocześniejszą wiedzę w zakresie technologii związanych z przemysłem metalurgicznym.
W celu zorganizowania ponownego uruchomienia państwa ekonomiści proponują utworzenie wyspecjalizowanej agencji z siedzibą na Ukrainie, niezależnej od lokalnych władz politycznych, ale zatwierdzonej przez Unię Europejską i odpowiedzialnej za koordynację różnych projektów, które ostatecznie będą musiały podlegać walidacji zgodnie z celami standardów za pośrednictwem rządu ukraińskiego. Zasady dobrego rządzenia muszą być wzorowane na najwyższych europejskich standardach, aby uniknąć korupcji i nepotyzmu, plagi byłych republik radzieckich.
Eksperci sugerują, że Ukraina rozbudowuje swoją znakomitą sieć kolejową, rezygnuje z regionalnych lotnisk (szybkie pociągi są wygodniejsze) i remontuje infrastrukturę związaną z węglem. Na szczęście Ukraina właśnie została podłączona do europejskiej sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu może zerwać wszelkie powiązania z Rosją i Białorusią.
Wreszcie, konieczna jest bardzo szybka rekonstrukcja miast i wsi, zwłaszcza poprzez domy z prefabrykatów, aby przyspieszyć powrót zainteresowanych mieszkańców. Nowa infrastruktura powinna być ukierunkowana na energię odnawialną i zielone dzielnice miejskie w świetle tego, co obecnie robi Singapur. Krótko mówiąc, mała nadzieja na te ponure wieści. Zakład wydaje się rozsądny… pod warunkiem, że Moskwa w końcu zgodzi się, by Ukraina opowiedziała się po jej stronie!
Pierre Via Jest kierownikiem wydziału ekonomii w 24 Heures, Tribune de Genève i Matin Dimanche. Wcześniej był redaktorem naczelnym gazety Le Temps, Agefi i szefem działu ekonomicznego w L’Hebdo. Jej obszary specjalizacji to finanse, ekonomia, zaawansowane technologie, środowisko, klimat i polityka rolna.
Więcej informacji
Umieść tweetaZnalazłeś błąd? Proszę poinformuj nas.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
– Jak odbudować Ukrainę
Zrekonstruowana Ukraina może być „historią sukcesu” podobną do polskiej.