Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Finansowi oligarchowie, bankowość i sport.. Jakie międzynarodowe sankcje zostały już podjęte wobec Rosji?

Finansowi oligarchowie, bankowość i sport.. Jakie międzynarodowe sankcje zostały już podjęte wobec Rosji?

Zachodnie sankcje gospodarcze obowiązują od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę w czwartek 24 lutego. Z dnia na dzień stają się coraz silniejsze.

Bezprecedensowa fala sankcji. od początku Inwazja na UkrainęKilka krajów, głównie zachodnich, ogłosiło serię środków karnych mających na celu odizolowanie Rosji od reszty świata. Przegląd.

Kara rosyjskich oligarchów

Europejczycy i Brytyjczycy postanowili ukarać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa zamrożeniem ich aktywów w Unii Europejskiej. Bruno Le Maire na zakończenie nowej Rady Obrony potwierdził, że wczoraj wieczorem rozpoczęło się zamrożenie aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego. Francuski minister gospodarki potwierdził, że lista „nieruchomości, jachtów i luksusowych samochodów” należących do rosyjskich osobistości jest objęta sankcjami, a także identyfikowane są inne osobowości „pochodzące z Francji” i bliskie Kremlowi.

Waszyngton ogłosił także sankcje wobec 24 białoruskich osób i organizacji oskarżonych o wspieranie i pomoc w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pewien amerykański urzędnik twierdził, że ludzie z Zachodu będą „gonić” początki oligarchii.

Kraje zachodnie planowały również „ograniczenie wydawania złotych paszportów”, aby umożliwić bogatym Rosjanom bliskim reżimowi uzyskanie obywatelstwa i dostęp do ich systemów finansowych. Chcą również współpracować z innymi krajami, aby „ujawnić i zakłócić” przepływ nielegalnych zarobków i uniemożliwić tym osobom ukrywanie swoich aktywów na całym świecie.

• Czarna lista rosyjskich banków

Na liście „najbardziej rygorystycznych” środków, jakie UE kiedykolwiek podjęła, znalazł się, zdaniem szefa dyplomacji Josepa Borrella, m.in. znaczne ograniczenie dostępu rosyjskich władz, banków i dużych firm do europejskich rynków kapitałowych.

W niedzielę europejscy ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili w porozumieniu z krajami G7 zamrożenie transakcji Rosyjskiego Banku Centralnego. Ogranicza to znacznie jego zdolność do przewalutowania rezerw walutowych (waluty obce, obligacje państwowe denominowane w walutach zachodnich itp.). Celem jest powstrzymanie Moskwy przed wykorzystaniem jej do finansowania konfliktu na Ukrainie i przeciwdziałanie wpływowi zachodnich sankcji na rosyjską gospodarkę.

READ  Rekord upałów NBA, PSG zagrożone przez Lens, Comics i Noel Le Graet: Sporting News Wednesday

Niektóre rosyjskie banki zostaną wyłączone z systemu przesyłania wiadomości bankowych Swift. Według strony Zgromadzenia Narodowego RusiewRosja będzie drugim po Stanach Zjednoczonych krajem pod względem liczby użytkowników z około 300 rosyjskimi bankami i instytucjami członkami systemu. Japonia ogłosiła, że ​​uczestniczy w wykluczaniu rosyjskich banków z sieci finansowej Swift.

• Ograniczenia ruchu

Unia Europejska zapowiedziała, że ​​zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich firm. Jest to środek podejmowany również przez kilka krajów europejskich, które nie są częścią Unii Europejskiej, takie jak Wielka Brytania, Norwegia, Macedonia Północna czy Islandia i Kanada.

„W Europie niebo jest otwarte (…) dla tych, którzy łączą ludzi, a nie dla tych, którzy dopuszczają się brutalnej agresji” – uzasadnił belgijski premier Alexandre de Croo.

Air France ogłosiła, że ​​tymczasowo zawiesi loty do Moskwy i Sankt Petersburga do odwołania.

W odpowiedzi Moskwa zaczęła zakazywać nad swoim terytorium samolotami stowarzyszonymi z krajami europejskimi, które w ostatnich dniach ogłosiły takie decyzje, takimi jak Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Estonia, Słowenia, Bułgaria, Polska i Czechy.

• Ograniczenia eksportowe

27 krajów ograniczy dostęp Rosji do „krytycznych technologii”, pozbawiając ją komponentów elektronicznych i oprogramowania. Dotyczy to w szczególności zakazu eksportu do Rosji samolotów, części zamiennych i wyposażenia dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, a także technologii rafineryjnych dla przemysłu naftowego.

Premier Japonii narzuca środki wymierzone w eksport półprzewodników i instytucje finansowe. Fumio Kishida zapowiedział również dalsze środki „w sprawie eksportu do rosyjskich organizacji związanych z wojskiem” oraz „towarów ogólnego przeznaczenia, takich jak półprzewodniki i materiały, które znajdują się na liście zabronionych na podstawie umów międzynarodowych”.

Rosja może sama zdecydować, że eksportuje mniej gazu do Europy, a kontynent jest pierwszym klientem Gazpromu, rosyjskiego giganta gazowego. Opierając się w szczególności na tej przepustowości, Niemcy zdecydowały się jednak zawiesić pracę nowego gazociągu Nord Stream 2, który miał połączyć kraj z Rosją.

READ  Mediator Papen, wyczarterowany na zielonym dywanie, imprezowy skrót Ebernona... Echa futbolu w Eure est Loire

• Wyłączenia z zawodów sportowych

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w świecie sportu rozprzestrzeniły się sankcje: odwołaj Grand Prix Formuły 1 w Soczi, ogłaszać sportowców persona non grata w Wielkiej BrytaniiW Norwegii i Szwecji Polacy, Szwedzi i Czesi odmówili zmierzenia się z nimi w meczu play-off mundialu 2022; Zakazanie rosyjskiego hymnu i flagi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Ukraina wycofała się z rundy szermierczej mistrzostw świata, aby nie stawić czoła Rosji.

ten FIFA grozi wykluczeniem Rosji z mistrzostw świata Piłka nożna 2022. W tej chwili Rosja wymaga, aby w nadchodzących rozgrywkach rozwijała się pod neutralnym szyldem, pod nazwą „Rosyjska Federacja Piłki Nożnej”. Nie odśpiewano żadnego hymnu rosyjskiego, nie wywieszono też rosyjskiej flagi. Jeśli chodzi o domowe mecze Rosjan, to powinny być rozgrywane na neutralnym terenie.

I to była ostatnia jak dotąd kara, niemiecki klub Schalke 04 ogłosił w poniedziałek zerwanie kontraktu z głównym sponsorem Gazpromem. Klub już w zeszłym tygodniu podjął decyzję o usunięciu nazwy Gazpromu z koszulek na mecz ligowy w ubiegłą sobotę.

Sofiane Aklouf (z AFP)