Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Kobiet 2023 miasto Paryż chce podkreślić rolę kobiet w badaniach i badaniach związanych z kobietami. Women in Research and Gender Studies we Francji, aby zachęcić inspirujących naukowców i sieci badaczek feministycznych. Kobiety zawsze były wykluczane z „wiedzy”, a przed nimi jeszcze długa droga, bo nierówności utrzymują się. W rzeczywistości, Kobiety stanowią 32% wszystkich pracowników naukowych i 28% naukowców. Podczas gdy 40% badaczy ogólnych to kobiety, w biznesie odsetek ten sięga aż 22%. Proporcje różnią się w zależności od dziedziny badań, a najbardziej zróżnicowane dziedziny to zdrowie i chemia (INSEE, 2019). Aby rzucić światło na te badania i te kobiety Wielki dzień kongresów odbędzie się w poniedziałek 6 marca 2023 r. w wielkim amfiteatrze Sorbony, 47 avenue des Ecoles, w godzinach od 10:00 do 18:00.Pięć głównych tematów będzie kierowanych przez czołowych ekspertów:
Szczegółowy program poznacie jednak bardzo szybko Możesz już zarejestrować się pod tym adresem: [ddct-seii-inscriptions puis paris.fr après le signe @][ddct-seii-inscriptions puis paris.fr après le signe @][email protected][ddct-seii-inscriptions puis paris.fr après le signe @].
Od 12:30 do 14:30 stacja metra Château d’Eau, ratusz w 10. dzielnicy, straż miejska i komisariat policji w 10. dzielnicy będą edukować przechodniów na temat molestowania ulicznego.
Dulcie September, Marielle Franco, Nathalie Lemel… Od 8 do 31 marca Rada Miejska w 10. dzielnicy prezentuje wystawę „Kobiety walki”, ukazującą bojowniczki, działaczki ruchu oporu, aktywistki w walce, której pamięć jest uhonorowany w sąsiedztwie Dziesiąta.
Kiedy: Otwarte w środa, 8 marca 2023 o 18:30
Lub: Ratusz znajduje się pod adresem 10 – 72 rue du fbg Saint Martin – 2. piętro
„Ta wojna to wojna kultur” – stwierdziła Olga Sajidak, przedstawicielka Instytutu Ukraińskiego we Francji i od marca 2022 roku uchodźczyni z Ukrainy przebywająca w Paryżu w rozmowie z Międzynarodowym Centrum Konfliktów bez Przemocy (ICNC). W czasie wojny na Ukrainie ludność cywilna okupowała obiekty kultury iw największej tajemnicy, a czasem w trakcie bombardowań, opróżniała zbiory muzeów sztuki, aby uchronić je przed zniszczeniem i grabieżą. A we Francji artyści będący uchodźcami mobilizują się, by wzmocnić głos Ukraińców poprzez sztukę, chroniąc ich dziedzictwo kulturowe i tożsamość narodową. To zew Ukraińskiej Wiosny, cykl wydarzeń zainicjowany przez Olgę Sajidak. Wraz z nim otrzymasz bibliotekę multimedialną Françoise Sagan Olena Vukovaukraiński fotograf uchodźców w Paryżu, i Agnieszki Żuk, polski pisarz i tłumacz mieszkający we Francji. Wspólnie starają się udokumentować historię Ukrainek wygnanych we Francji i sprawić, by była słyszalna, między zerwaniem a odnową, między siłą a kruchością, jak echo historii Europy Środkowej i Wschodniej.
Olga Sajidak Odpowiedzialny za projekt „Ukraińska Wiosna” w Centrum Kultury Ukrainy we Francji oraz oficjalny przedstawiciel Instytutu Ukraińskiego we Francji. Jest także współzałożycielką i szefową projektów kulturalnych w fundacji Dofa Fund na Ukrainie. Ten artykuł został napisany przez Amber FrenchPozwala zapoznać się z pracą, jaką Olga Sajidak wykonywała od początku wojny.
Olena Vukova Jest fotografem z Bucza na Ukrainie. W swojej twórczości łączy fotografię artystyczną z tematyką społeczną. Na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi, o nietypowym wyglądzie, dziećmi ze złożonymi zaburzeniami neurologicznymi czy z chorobą nowotworową. Od marca 2022 roku mieszka z córką we Francji.
Agnieszki Żuk Pisarz, pedagog i tłumacz literatury. Pisała do różnych czasopism we Francji i Polsce oraz redagowała wenecko-warszawską antologię literatury polskiej opublikowaną przez dwujęzyczne czasopismo MEET w 2016 roku. Pospiesz się i panikuj. Sceny z wojny kulturowej w Polsce(dwa wydania czarno-białe, 2019), praca zbiorowa skupiająca teksty 17 myślicieli polskich i ukraińskich. Od marca 2022 r. zbiera zeznania Ukrainek, które uciekły przed wojną i osiedliły się we Francji.
Lub: Mediateka Françoise Sagan – 8 rue Léon Schwartzenberg (dziesiąty)
Kiedy : czwartek 9 marca 2023 dr hab19:00 do 20:30
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Kobiet paryskie struktury kulturalne i zespoły artystyczne szanują równość kobiet i mężczyzn oraz świętują artystki i ich dzieła przez cały marzec.
Od 7 marca do 2 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Mediów im. Zdjęcie: Olena Vukova.
Lub: Mediateka Françoise Sagan – 8 rue Léon Schwartzenberg (dziesiąty)
Kiedy : dzień Otwarty wtorek, 14 marca o godz
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce